MIASTA

Radek Krajewicz
Aarhus Dania
Aarhus Fiskergade to ulubione miejsce spotkań mieszkańców miasta.

Aarhus jest jednym z najstarszych miast w Danii. Założone zostało przez Wikingów ok. 770 roku na wschodnim wybrzeżu Jutlandii u ujścia strumienia Aarhus, od którego przyjęło swoją pierwotną nazwę - Aros (ujście strumienia). Ślady po założycielach miasta oglądać można do dziś w Muzeum Wikingów w Aarhus oraz pobliskim muzeum etnograficzno-archeologicznym Mosegård, gdzie latem odbywają się coroczne Spotkania Wikingów.

W mieście zachowało się wiele architektonicznych zabytków, w tym średniowieczna katedra, klasztor, staromiejskie kamienice.

Radek Krajewicz
Katedra w Viborg
Katedra jest najbardziej okazałym zabytkiem Viborga. Fot. Slaunger

Najstarsze ślady osadnictwa nad jeziorami Nørresø i Søndersø pochodzą z epoki żelaza. W czasach pogańskich składano na terenie obecnego Viborga tutaj ofiary nordyckim bogom. Od XI w. miasto było siedzibą biskupa, a od 1150 r. ośrodkiem handlowym. Król Kanut Wielki założył w Viborgu mennicę.

Od średniowiecza Viborg był miejscem zwoływania zgromadzenia ludowego, na którym m.in. wybierano i obwoływano królów. Ostatnim królem obwołanym w Viborgu w 1655 roku był Chrystian V.

Radek Krajewicz
Dom Hansa Christiana Andersena w duńskim mieście Odense
Dom Hansa Christiana Andersena w Odense. Fot. Kåre Thor Olsen

Odense to jedno z najstarszych miast w Danii. W 1988 roku obchodziło tysięczną rocznice powstania. Przed chrystianizacją Danii w miejscu obecnego Odense istniało miejsce kultu Odyna, od którego miasto wzięło swoją nazwę. Pierwsze zapiski na temat miasta - przywileje cesarza Ottona III dla nowo powstałego biskupstwa w Odense - pochodzą z 988 roku.

Radek Krajewicz
Aalborg to największe miasto Północnej Jutlandii
Aalborg to największe miasto Północnej Jutlandii. Fot. Tomasz Sienicki

Aalborg otrzymał prawa miejskie w 1342 roku, jednak pierwsi Wikingowie odsiedlili się w najwęższym punkcie cieśniny Limfjord, gdzie dziś położone jest miasto, już pod koniec pierwszego tysiąclecia n.e. W Lindholm Høje niedaleko Aalborga znajduje się największy w Europie Północnej cmentarz Wikingów.

Radek Krajewicz
Muzeum Kolejnictwa w Nexø na duńskiej wyspie Bornholm
Jedną z atrakcji turystycznych Nexø jest Muzeum Kolejnictwa.

Nexø otrzymało prawa miejskie w 1346 roku. Burzliwa historia Nexø obfituje w tragedie, począwszy od najazdów szwedzkich w XVII i XVIII wieku, poprzez wielki pożar, który w 1756 roku zniszczył sporą część zabudowań, aż po ostatnie dni II Wojny Światowej, kiedy to miasto zostało zbombardowane przez radzieckie lotnictwo. Historię miasta i żeglugi bałtyckiej zgłębić można w Muzeum Naxø.

Radek Krajewicz
Zamek Koldinghus w duńskim mieście Kolding
Nad Kolding góruje średniowieczna rezydencja duńskich monarchów - zamek Koldinghus. Fot. info-dania.eu

Najstarszy zachowany dokument odnoszący się do historii Kolding pochodzi z 1231 roku. Rozwojowi miasta w drugiej połowie XIII wieku sprzyjało położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Jednak decydujące znaczenie dla pozycji Kolding miało powstanie zamku królewskiego Koldinghus, którego wieża do dziś góruje nad miastem. Częstej obecności monarchów Kolding zawdzięczało liczne przywileje królewskie.

Radek Krajewicz
Duńskie miasto Rønne na wyspie Bornholm
Malowniczo położone Rønne to największe miasto na Bornholmie. Fot. info-dania.eu

Początki Rønne sięgają XIII wieku, kiedy stolicą wyspy było Aakirkeby. Budowę miasta rozpoczęli w 1327 roku kupcy niemieccy związani z Hanzą. W tym samym roku Rønne otrzymało prawa miejskie. W 1512 w mieście powstała Szkoła Łacińska. Szybki rozwój w okresie panowania lubeckiego został zatrzymany po przejęciu wyspy przez Szwedów.

Na znaczeniu miasto zyskało w wieku XVIII dzięki morskiej wymianie handlowej. Rozpoczęto wówczas rozbudowę portu, który rozwijał się w szybkim tempie. Pod koniec XVIII wieku Rønne przejęło rolę głównego miasta wyspy, a w 1786 roku przeniesiono tu sąd bornholmski.

Radek Krajewicz
Roskilde w Danii
Centrum Roskilde z widokiem na zabytkową katedrę. Fot. Nils Jepsen

Już w VI w. na brzegach zelandzkiego fiordu na miejscu obecnego Roskilde istniały osady portowo-handlowe. W 980 roku król Harald Sinozęby przeniósł stolicę Danii z Jelling do Roskilde i wybudował w mieście rezydencję królewską oraz pierwszy na Zelandii kościół, dzięki czemu miasto stało się ważnym ośrodkiem politycznym i religijnym, a od XI wieku – siedzibą biskupstwa.

Radek Krajewicz
Zamek Frederiksborg Hillerød Dania
Malowniczo położony zamek Frederiksborg przyciąga do Hillerød turystów z całego świata.

Hillerød założył król Fryderyk II, który na miejscu starego majątku Hillerødsholm w 1560 roku zainicjował budowę zamku Frederiksborg. W XVII wieku zamek stał się podmiejską rezydencją duńskich monarchów. Za sprawą króla Chrystiana IV miasto zyskało status centrum handlowego.

Radek Krajewicz
Esbjerg, Dania, pomnik
Sylwetki ludzi wpatrujących się w Morze Północne niedaleko Esbjerg.

Do 1864 roku Esbjerg było małą wioską rybacką. Intensywny rozwój tej miejscowości zaczął się wraz z utratą przez Danię Południowego Szlezwiku i decyzją duńskiego parlamentu o budowie portu w Esbjerg. Pod koniec XIX wieku mała osada zmieniła się w nowoczesny port, z którego jutlandzcy przedsiębiorcy eksportowali towary do Anglii.

Ze względu na stosunkowo krótką historię miasta w Esbjerg nie ma wiekowych zabytków. Do najciekawszych budowli w mieście należą Wieża Ciśnień, Kościół Św. Mikołaja i zaprojektowany przez Jørna Utzona Dom Muzyki.

Subskrybuje zawartość