W Kopenhadze staną gigantyczne wiatraki

Wiatraki w Kopenhadze
Czy kopenhaskie wiatraki w przyszłości będą sięgały chmur? Fot. Øyvind
2011-10-29 11:43
Radek Krajewicz

Jak informuje dziennik Berlingske Tidende, członkowie Komisji ds. Techniki i Środowiska gminy Kopenhaga planują postawienie na wyspie Amager 7 ogromnych elektrowni wiatrowych. Wiatraki mają być czterokrotnie wyższe od kopenhaskiej Okrągłej Wieży i zapewnić energię elektryczną 14 tysiącom gospodarstw domowych w stolicy Danii.

148-metrowe wiatraki

Zgodnie z planem kopenhaskich radnych, 3 nowe wiatraki mają stanąć w północno-wschodniej części Amager, a kolejne 4 na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Wysokość tych ostatnich ma wynieść aż 148 metrów.

Na tak wysokie konstrukcje może się jednak nie zgodzić Komisja ds. Zagospodarowania Przestrzennego. Dotychczas bowiem większość nowych budowli stawianych w stolicy Danii nie mogła być wyższa od wieży kopenhaskiego ratusza.

Miasto przyjazne środowisku

W najbliższych miesiącach rozstrzygnie się, czy budowa gigantycznych wiatraków pomoże Kopenhadze zrealizować ambitny cel, zakładający dołączenie w 2025 roku do grona najbardziej przyjaznych środowisku miast na świecie.

Kopenhaski burmistrz ds. środowiska Ayfer Baykal ma nadzieję na pozytywną opinię Komisji i wierzy, że budowa nowych elektrowni będzie mogła rozpocząć się już w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Komentarze