Minimalna płaca dla Polaków w Danii

Budowa
Może już wkrótce wszyscy Polacy w Danii będą zarabiać po duńsku. Fot. Ingolfson
2012-02-13 11:49
Radek Krajewicz

W Danii toczą się negocjacje w sprawie porozumień zbiorowych między związkami zawodowymi a organizacjami zrzeszającymi pracodawców. W obawie przed dumpingiem płacowym, federacja organizacji pracowników budowlanych Byggefagenes Samvirke żąda od Duńskiego Zrzeszenia Pracodawców podpisania umowy o minimalnym poziomie płac, która obejmowałaby również pracowników zagranicznych, którzy nie są członkami duńskich związków.

Zawarcie takiego porozumienia oznaczałoby, że robotnicy budowlani z Polski, pracujący na terenie Danii nawet jako pracownicy polskich firm, które nie przystąpiły do układów zbiorowych, musieliby otrzymywać takie same lub wyższe wynagrodzenia, niż ich duńscy koledzy.

140 koron za godzinę pracy

Jeśli porozumienie między duńskimi związkowcami a pracodawcami zakładało dotychczas, że minimalna stawka godzinowa w danym zawodzie wynosi 140 koron (czyli prawie 80 złotych), to takie same pieniądze będą zarabiać Polacy po zawarciu negocjowanego właśnie porozumienia. Miałoby ono objąć również obywateli pozostałych krajów członkowskich UE.

Związki zawodowe chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed konsekwencjami dumpingu płacowego ze strony firm zatrudniających podwykonawców z państw Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zarobki w branży budowlanej są znacznie niższe. Obecnie już 40% Duńczyków obawia się możliwości utraty pracy na rzecz tańszego obcokrajowca.

Trudne negocjacje

Na razie Duńskie Zrzeszenie Pracodawców nie zgadza się na warunki zaproponowane przez związkowców. Ci jednak wierzą, że osiągną zamierzony cel.

- Spodziewamy się, że nasze postulaty zostaną zaakceptowane. Wiemy, że wiele małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy, gdyż nie może skutecznie konkurować z firmami, które stosują dumping płacowy – twierdzi przewodniczący Byggefagenes Samvirke Anders Olesen w wywiadzie dla portalu avisen.dk.

W tym roku duński rząd przeznaczył dodatkowo 65 milionów koron (ponad 36 milionów złotych) na walkę z dumpingiem płacowym, m.in. poprzez zaostrzenie kontroli pracodawców działających na terenie Danii.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Komentarze