Duński rząd obniża kryteria językowe dla obcokrajowców

Duński minister sprawiedliwości Morten Bødskov
Minister Morten Bødskov wierzy w integrację bez znajomości języka. Fot. Justitsministeriet
2012-05-15 11:45
Radek Krajewicz

Zgodnie z przedwyborczą zapowiedzią rząd w Kopenhadze przystąpił do wprowadzania konkretnych przepisów, mających złagodzić wymagania wobec obcokrajowców ubiegających się o prawo do stałego pobytu w Danii. Wśród nich jest rezygnacja z kontrowersyjnego systemu punktowego, na podstawie którego ustalany jest poziom integracji imigranta z duńskim społeczeństwem, a także obniżenie kryteriów dotyczących znajomości języka duńskiego.

Po wprowadzeniu w życie przygotowywanych właśnie zmian prawnych do uzyskania pozwolenia na pobyt stały w Danii wystarczy zdanie egzaminu z podstawowej znajomości języka duńskiego, tzw. Danskprøve 1. Obecnie obcokrajowcy muszą zaliczyć trudniejszy egzamin – Danskprøve 2. Rząd zamierza także cofnąć decyzję poprzedniej koalicji o zaostrzeniu kryteriów językowych dla osób przyjeżdżających do Danii w ramach łączenia rodzin.

W przypadku ubiegania się o obywatelstwo duńskie wymagania językowe nadal będą wyższe, ale również zostaną obniżone z poziomu Danskprøve 3 na Danskprøve 2.

Obywatelstwo dla analfabetów

Opozycja zarzuca rządowi, że złagodzeniem kryteriów językowych przyczynia się do obniżenia poziomu i tempa integracji imigrantów z duńskim społeczeństwem.

- Człowiek staje się częścią społeczeństwa poprzez wykształcenie, obecność na rynku pracy oraz udział w życiu kulturalnym i inicjatywach społecznych. Imigrantom będzie o wiele trudniej o aktywność w tych dziedzinach, jeśli rząd obniży kryteria językowe – uważa Inger Støjberg z Partii Liberalnej Venstre.

Minister sprawiedliwości Morten Bødskov jest jednak przekonany, że większa liczba zdanych egzaminów językowych przyspieszy proces integracji.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Komentarze